Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka

Matematyka i finanse

Matematyka i finanse w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej 

O tym jak trudna i uciążliwa dla uczniów, nauczycieli i rodziców jest nauka zdalna, nie trzeba chyba już dużo pisać i tłumaczyć.  A nauka zdalna matematyki… dla wielu to po prostu kosmos, czy oglądanie filmu s-f w kinie, tylko, że kina też są zamknięte. I chociaż wszystkim jest ciężko, to jednak znalazła się w naszej szkole grupa uczniów, którzy postanowili rozszerzyć swoje zainteresowania i umiejętności matematyczne o temat finansów, inwestycji na giełdzie oraz programowania. Ale po kolei. W grudniu 8 uczniów klas 7 i 8 zgłosiło się do Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Powstały 3 drużyny, każda z nich otrzymała na wstępie wirtualne 20000zł. Zadnie było jedno: inwestować i zarabiać, a inwestycje były dokonywane wg aktualnego kursu na giełdzie. Dla naszych uczniów było to pierwsze takie doświadczenie. Poradzili sobie rewelacyjnie, tym, bardziej, że zdecydowaną większość biorących w grze uczniów stanowili uczniowie szkół średnich. Drużyny o ciekawie brzmiących nazwach: Waffles Team w składzie: Dominika Kudla i Lena Marek, CGC – Capital Gains CommpanyKrzysztof Czech, Mikołaj Powroźnik, Jonasz Prządkiewicz, Borys Wójcik oraz Mushroom&Wood Inv.Szymon Urbaniec, Adam Zamkotowicz  inwestowały dosyć odważnie, w rezultacie czego w I etapie gry drużyna  Waffles Team, czyli Dominika Kudla i Lena Marek zajęły 594 na 3793 startujące drużyny miejsce, a w województwie było to 46 miejsce. Ktoś może powiedzieć, że to dalekie miejsca, ale jak na pierwsze spotkanie z giełdą, początki kariery maklerskiej u dziewczyn zapowiadają się obiecująco. No i zarobiły w ciągu miesiąca 271,73 wirtualnych złotych. Chłopakom też poszło całkiem nieźle, jednak inwestowali nieco agresywniej niż koleżanki. W każdym razie wszystkim uczestnikom należą się gratulacje.  

To nie koniec ekonomicznej przygody w naszej szkole, ponieważ w maju 14 uczniów klas 7 i 8 weźmie udział w Trzeciej Misji Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego – Matematyka Ekonomii. Kurs będzie się składał  18  godzin lekcyjnych,  podzielonych na dwa cykle:    - tajniki statystyki (9h lekcyjnych) – analiza danych statystycznych; błędy, jakie występują na etapie gromadzenia, przetwarzania i prezentacji danych; podstawowe miary statystyczne (średnia, mediana, odchylenie standardowe); wizualizacja danych (wykresy) - zagadnień finansowych (9h lekcyjnych) – nasze potrzeby finansowe i rola rynków finansowych w ich zaspokajaniu; umiejętne oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy; zarządzanie budżetem domowym; ryzyko finansowe. Zajęcia będą prowadzone zdalnie przez wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego. 

W tej chwili trwają też zapisy do kolejnej edycji "Szkoły z Gigantami". Jest to darmowa akcja webinarów poświęconych programowaniu oraz matematyce, przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Rozpoczyna się ona również w maju. W ramach "Szkoły z Gigantami" uczestnicy mogą wziąć udział w czterech tematycznych webinarach.  Dla młodszej grupy wiekowej przygotowane są cztery spotkania tematyczne z zakresu różnych typów rozgrywek: klasycznej rywalizacji, tower defence, tanks oraz battle royal, a wszystko to osadzone będzie w środowisku Scratch. Starsza grupa stworzy tematyczne strony internetowe w językach: HTML, CSS, JS.  

Ósmoklasiści będą mieli także okazję sprawdzenia swojej wiedzy w oparciu o specjalnie przygotowane testy próbne, których rozwiązanie będzie omawiane przez wykwalifikowanego nauczyciela matematyki.  

Zapisy do Szkoły z Gigantami trwają o cieszą się sporym zainteresowaniem wśród uczniów. 

Szkolny opiekun grup oraz koordynator akcji  

Irena Szymik 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny