Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka

Pomoc psychologiczno - pedagogiczna

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dn. 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949). Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne. Udzielana jest ona uczniom przede wszystkim w trakcie bieżącej pracy z nimi. Udzielają jej nauczyciele, pedagog szkolny, pedagodzy specjalni, terapeuci, logopeda i psycholog.

RODZAJE ZAJĘĆ: 

1. Zajęcia rozwijające uzdolnienia - organizuje się dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Celem zajęć jest wszechstronny rozwój każdego ucznia, rozpoznawanie, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i umiejętności uczniów oraz tworzenie warunków osiągania sukcesów na miarę możliwości każdego z nich.

2. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze - to zajęcia, na których uczeń wyrównuje i nadrabia braki w zakresie dydaktyki z poszczególnych przedmiotów wynikających z podstawy programowej dla danego etapu edukacyjnego.

3. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne - organizuje się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w tym specyficznymi trudnościami w uczeniu się, czyli z dysleksją rozwojową: w formie dysleksji, dysortografii lub dysgrafii.

4. Zajęcia logopedyczne - organizuje się dla uczniów z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych. Celem zajęć jest rozwijanie kompetencji językowych, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz nauka budowania dłuższych wypowiedzi słownych. 

5. Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne - zajęcia skierowane są do dzieci z zaburzeniami zachowania, nadpobudliwością, agresją, niską samooceną, mających problemy w relacjach rówieśniczych, z uwzględnieniem mocnych stron w rozwoju dziecka. Uczestnicy zajęć biorą udział w sytuacjach społecznych, podczas których uczą się właściwych zachowań. Powodują odreagowanie napięć emocjonalnych i ułatwiają przyswajanie umiejętności społecznie akceptowanych.

6. Terapia psychologiczna - adresowana jest do uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi mających problemy w funkcjonowaniu w szkole oraz z aktywnym i pełnym uczestnictwem w życiu szkoły. 

7. Porady i konsultacje dla rodziców - prowadzą je nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych i specjaliści. Działania te mają wspierać rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy udzielanej uczniom.

8. Zajęcia terapeutyczne metodą biofeedback = biologiczne sprzężenie zwrotne. Istotą tej metody jest wykorzystanie efektu biologicznego sprzężenia zwrotnego, za pomocą którego uczymy się zależności między naszym ciałem i umysłem, a jakością pracy mózgu. Celem terapii jest pozytywna, korzystna dla zdrowia regulacja fal mózgowych, czyli zmiana wzorca tych fal w procesie treningowym.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny